Z historie webových stránek

Historie webových stránek sahá až do 90. let. První webová stránka byla spuštěna v roce 1991 britským vědcem Timem Bernersem-Lee na CERNu. Tato stránka obsahovala informace o projektu World Wide Web.

Historie webových stránek

Otázky a odpovědi |

Devadesátá léta 20. století

V roce 1993 vytvořil Marc Andreessen prohlížeč Mosaic, který přispěl k masovému rozšíření webových stránek. Díky tomuto prohlížeči se staly webové stránky vizuálně atraktivnější a jednodušeji ovladatelné. V roce 1994 bylo založen konsorcium W3C (World Wide Web Consortium), které se zaměřuje na standardizaci a rozvoj webových technologií. Toto konsorcium sehrálo důležitou roli při definování a implementaci standardů pro webové stránky. V roce 1995 byl uveden internetový prohlížeč Internet Explorer od společnosti Microsoft, který se stal jedním z nejrozšířenějších prohlížečů a přispěl k růstu webových stránek.

Dalším významným milníkem bylo zavedení dynamických webových stránek pomocí technologií jako JavaScript a CSS. Tato inovace umožnila interaktivní obsah a lepší uživatelskou zkušenost.

Začátek 21. století

Po roce 200 se webové stránky staly stále více interaktivními a dynamickými díky rozšíření technologií jako AJAX (asynchronní JavaScript a XML) a růstu sociálních sítí. V roce 2004 byl spuštěn populární blogovací systém WordPress, který umožnil snadnou tvorbu a správu webových stránek.

V posledních letech se webové stránky stále více přizpůsobují mobilním zařízením a responzivnímu designu, aby poskytovaly optimální uživatelskou zkušenost na různých platformách. V současné době webové stránky využívají širokou škálu technologií a frameworků, jako je HTML5, CSS3 a JavaScript. Vývoj webových stránek je zaměřen na rychlost, bezpečnost, mobilní přístupnost a vylepšování uživatelského rozhraní.

Historie webových stránek je tak charakterizována postupným rozvojem a inovacemi, které umožnily vytvářet stále sofistikovanější a interaktivnější online prostředí.