Co je to cache

Cache je technologie, která slouží k ukládání často používaných dat a zajišťuje tak rychlejší přístup k nim. Když uživatel navštíví webovou stránku, jeho prohlížeč si stáhne a zobrazí stránku.

Otázky a odpovědi

Browser cache

Tyto informace jsou uloženy v paměti prohlížeče (například Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge nebo Safari), což umožňuje rychlejší načítání stránky při dalších návštěvách. Tento proces se nazývá browser cache. Server cache je podobná technologie, ale na rozdíl od browser cache ukládá data na serveru místo v prohlížeči uživatele.

K čemu slouží cache a jaké jsou její výhody?

Cache pomáhá zrychlit načítání stránek a snížit zátěž serveru. Když uživatel navštíví stránku, jeho prohlížeč si stáhne a uloží informace o stránce v cache. Pokud uživatel poté přejde na jinou stránku a pak se vrátí zpět na původní stránku, prohlížeč již bude mít uložené informace v cache a nemusí je znovu stahovat ze serveru. To znamená, že stránky se budou načítat rychleji a uživatelé budou mít lepší zážitek z prohlížení webu.

Cache má také výhody pro webové servery. Když server poskytuje velké množství dat, jako jsou obrázky nebo videa, může to zpomalit rychlost načítání stránek pro uživatele. S použitím server cache mohou být tyto data uložena na serveru, což snižuje množství dat, která musí být každému uživateli opakovaně posílána a také snižuje množství provozu na serveru.

Browser cache vs server cache

Browser cache a server cache mají podobnou funkci, ale jsou uloženy na různých místech. Browser cache je uložena v paměti prohlížeče uživatele, zatímco server cache je uložena na serveru. Browser cache obsahuje data o navštívených webových stránkách a server cache obsahuje data, která jsou poskytována serverem.

Jak smazat cache?

Každý prohlížeč má jiný způsob, jak smazat cache. Zde je seznam odkazů na návody pro nejčastěji používané prohlížeče:

Závěrem

Využívání cache je běžnou technikou využívanou při návrhu a vývoji webových stránek. Pomáhá zrychlit načítání stránek, snižuje zátěž serveru a poskytuje lepší uživatelský zážitek. Prohlížeče jako Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge a Safari umožňují snadné odstranění cache, což umožňuje uživatelům aktualizovat obsah stránek a pomáhá webovým vývojářům testovat změny na svých stránkách.

Profesionální webové stránky

Při tvorbě webů využíváme moderní technologie a klademe důraz na jejich rychlost a bezpečnost.

Správa webu, domény a hosting

Zaregistrujeme doménu, poskytneme webhosting a budeme rozvíjet vaše webové stránky.